asai

bbirkanAnatolia Autism Foundation (ANOV)  is proud to be a member of the Alliance for Scientific Autism Intervention (ASAI), a membership-based organization created to  ensure the preservation, extension, and dissemination of excellence and effective science-based intervention services for individuals with autism.  ASAI was founded in October 2017 by several leaders of organizations that operate from scientifically validated systems (cf. McClannahan & Krantz, 1993) to provide effective autism intervention services to those in need.

ASAI’s mission is to a) create standards of excellence and a mechanism by which programs can be evaluated against such standards b) provide a forum for discussion of effective intervention strategies and program-wide systems analysis for advancing effective science-based intervention services for individuals with autism, c) participate in the scientific community at large by conducting, presenting, and publishing peer-reviewed research that arises from the collective data base generated by ASAI, and d) provide a collective voice as a resource on legal or political matters relevant to the effective treatment of people with autism.

Anatolia Autism Foundation (ANOV)  is proud to be working closely with other leaders in the field of behavior analysis who have spent over 20 years implementing and enhancing critical system variables to better define effective autism intervention strategies and administrative systems that have repeatedly proven effective across programs for children, adolescents, and adults with autism, both nationally and internationally.  For more information about ASAI, visit www.ASAI.science.

 

 

 

Anadolu Otizm Vakfı otizmli bireyler için mükemmel ve etkili bilimsel müdahale hizmetlerinin korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Alliance for Scientific Autism Intervention (Otizm Bilimsel Müdahale Birliği) ASAI’ın bir parçası olmaktan gurur duyar.

ASAI Ekim 2017’de ihtiyaç sahibi bireylere etkili müdahale programları sunan bilimsel geçerliliği olan kurumların liderleri tarafından kurulmuştur (cf. McClannahan & Krantz, 1993).

ASAI’nın misyonu a) mükemmeliyet standartlarının belirlenmesi ve bu standartlara göre kurumların değerlendirilebileceği bir sistemin kurulması, b) etkili müdahale stratejilerinin ve otizmli bireylere sunulan etkili bilimsel müdahale hizmetlerinin daha ileri düzeye taşınması için program genelinde sistemin analiz edildiği ve tartışıldığı bir forum oluşturulması, c) ASAI’ nın koordinatörlüğünde bilimsel araştırmalar yürüterek, sunarak ve yayınlayarak bilimsel topluluğa daha geniş çapta katılım sağlanması ve d) otizmli bireylerin etkin eğitimi ile ilgili yasal veya siyasi konulara kaynak oluşturacak şekilde ortak bir ses oluşturulmasıdır.

Anadolu Otizm Vakfı olarak ulusal ve uluslararası bazda, otizmli çocuk, genç ve yetişkinler için etkililiği defalarca kanıtlanmış müdahale ve yönetim sistemleri üzerinde 20 yıldan fazla çalışan, uygulamalar yürüten ve kendini bu sistemleri daha ileriye taşımaya adamış, uygulamalı davranış analizi biliminde uzman liderler ile yakın temasta olmaktan ve onlarla birlikte çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz.

 

Daha fazla bilgi için www.ASAI.science sitesini ziyaret edebilirsiniz.

To Top